Turistické zajímavosti

Kladenský zámek

Barokní trojkřídlý Kladenský zámek se nachází v centru Kladna v Zádušní ulici a je jednou z nejstarších staveb města. V původní podobě se dochovala v prvním patře kaple sv. Vavřince vyzdobená nástěnnými malbami od Jana Karla Kováře.

Zahrada Kladenského zámku, patří mezi jedno z nejzajímavějších míst v Kladně. V letech 2000 – 2004 proběhla rekonstrukce zahrady, v jejíž horní části bylo v roce 2001 vybudováno medvědárium, které obývají dvě medvědice, Marta a Míša, známé po celém Kladně. Celá zahrada je velmi příjemným místem k odpočinku. Jsou zde upravené chodníky, lavičky a vzrostlé stromy.
Nedílnou součástí zámku je i Galerie Kladenského zámku, která slouží k pořádání výstav výtvarného umění.

Náměstí starosty Pavla

Hlavní a zároveň také nejstarší náměstí v Kladně.

Na náměstí se nachází kostel Na nebevzetí Panny Marie, hlavní římskokatolický svatostánek města.
Dominantou spodní části náměstí je kladenská radnice, novorenesanční stavba z konce 19. století, sloužící kladenskému magistrátu.

Na náměstí je dále k vidění téměř 10metrový barokní mariánské sousoší, výpravné pískovcové sousoší z konce 18. století.

Kaple sv. Floriána

Stavba postavená v barokním slohu, nacházející se na třídě T. G. M.

Sládečkovo vlastivědné muzeum

Muzeum sídlí v bývalé ředitelské vile Poldiny hutě v blízkosti bývalého areálu kladenských železáren. Můžete zde navštívit expozici věnovanou historii Kladna od pravěku, baroka až po 19. století. Dále jsou zde krátkodobé, tématicky různorodé výstavy a přednáškové pásma.

Zoopark Zájezd

Je malá, dynamicky se rozvíjející zoo v obci Zájezd nedaleko Buštěhradu, 10 km od města Kladna, 45 min z centra Prahy, rozkládající se na necelých 2,5 ha. Chovají přes 40 druhů exotických a domácích zvířat. Těšit se můžete na několik druhů lemurů a drápkatých opiček, velbloudy, lamy, surikaty, karakaly, rysy, klokany a různé druhy papoušků a dravých ptáků. V letních měsících v zoo najdete jedinečnou expozici chameleonů, kterou jinde v Česku neuvidíte. Nejen pro děti je k dispozici otevřený kontaktní zookoutek s domácími zvířaty. Po celý rok jsou připravovány nejrůznější zábavné a naučné programy, např. komentovaná krmení, prohlídky s průvodcem, ukázky dravých ptáků, soutěže pro děti, křtiny a spoustu dalších.
Otevírací doba: každý den 9:00 – 18:00 hod.
Vstupné: Dospělí 75 Kč, děti do 3 let zdarma, děti od 3 do 15 let + studenti + senioři + ZTP 50 Kč, psi 25 Kč.

Záchranná stanice AVES – Čabárna

Naučné středisko ekologické výchovy Kladno – Čabárna, o.p.s. bylo statutárním městem Kladno založeno v roce 2001. Původním posláním organizace bylo svým působením přispět k zachování biologické rozmanitosti a zdravého životního prostředí na Kladensku.
Od svého založení středisko stále rozšiřuje své aktivity a v současné době se zaměřuje především na environmentální výchovu, vzdělávání a osvětu.
Středisko pomáhá zraněným a opuštěným živočichům z volné přírody. Po jejich uzdravení jsou opět vypouštěni do přirozeného prostředí. Středisko se též podílí na záchovných programech ohrožených druhů živočichů a chovají původní česká plemena domácích zvířat.
Otevírací doba: v létě každý den 8:00 – 18:00 hod., v zimě 9:00 – 16:00 hod.

Hrad Křivoklát

Národní kulturní památka v podobě hradu Křivoklát, se nachází v CHKO Křivoklátsko, nedaleko Lánské obory, zhruba 40 min od Kladna.

Pokud si chcete rezervovat některou z prohlídek hradu, k dispozici je e-mail rezervace@krivoklat.cz. Pro více informací volejte na telefon 313 558 440 nebo 724 802 700.

Adventure golf Horní Bezděkov

Možnost zahrát si minigolf v příjemném prostředí. Více na: http://www.adventuregolf.cz/

Golf Botanika

Pro milovníky golfu je zde dvanáctijamkové hřiště. Více na: http://www.golfbotanika.cz/

Zámek Lány

Barokní zámek Lány se nachází ve stejnojmenné obci zhruba 20 km od Kladna ve směru na Stochov a Nové Strašecí. Z důvodu toho, že lánský zámek slouží jako letní sídlo prezidenta republiky, je veřejnosti nepřístupný, ale za prohlídku stojí rozlehlý zámecký park a palmový skleník.
Návštěvní doba parku: duben – říjen – středy a čtvrtky 14:00 – 18:00 hod., soboty, neděle a svátky 10:00 – 18:00 hod.
Vstupné 15 Kč.